Aktualnosci

Trawniki to gmina na 6+

W ubiegłym tygodniu odbyła się uroczysta gala podczas, której „Kurier Lubelski” nagrodził najlepsze samorządy z Lubelszczyzny. Impreza odbyła się już po raz drugi. Tym razem kapituła ekspertów oceniała sprawność w pozyskiwaniu i wykorzystaniu dotacji z Unii Europejskiej. Gmina Trawniki otrzymała w plebiscycie wyróżnienie.

wójt gminy Trawniki- Damian Baj

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do budowy systemów fotowoltaicznych i biomasy w gospodarstwach indywidualnych w Gminie Trawniki. To właśnie temu projektowi z 2018 roku kapituła przyznała wyróżnienie. W ramach tego działania udało się zrealizować 121 instalacji fotowoltaicznych na domach mieszkańców gminy oraz 22 kotły na biomasę. Koszt projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych, z czego gmina otrzymała aż 85% dofinansowania minus VAT. Zadowolenia z nagrody nie ukrywa wójt Trawnik Damian Baj:

„Bardzo mnie cieszy, że nasze starania zostały dostrzeżone. Zresztą nie tylko gminy Trawniki. Pierwsze miejsce z powiatu świdnickiego zajęła gmina Rybczewice. Im również należą się ogromne gratulacje.”

Nie było to pierwsze działanie związane z dążeniem do czystszego powietrza w gminie Trawniki. Już wcześniej realizowany był projekt związany z fotowoltaiką. Obecnie na terenie gminy Trawniki jest już 150 domów zaopatrzonych w te instalacje. Znajduje się ona również na gminnej oczyszczalni ścieków.

„Dzięki realizacji tych projektów, związanych z fotowoltaiką, gmina jest duża czystsza. Niestety na naszym terenie nie ma gazu, stąd do opalania wykorzystuje się węgiel. Dlatego zamierzamy składać kolejne wnioski i mamy nadzieję realizować projekty związane zarówno z fotowoltaiką, solarami jak i kotłami na biomasę dla mieszkańców.”- dodaje wójt Damian Baj.

Jeszcze w tym roku gmina Trawniki będzie składała wniosek o dofinansowanie do projektu, dzięki któremu solary i instalacje fotowoltaiczne będą mogły zyskać kolejne gospodarstwa domowe. Program jest duży i zakłada montaż nawet kilkuset sztuk sprzętu. Wójt Damian Baj ma nadzieję, że uda się pozyskać jeszcze te fundusze:

„Zrobiliśmy już ankiety. Zainteresowanie wśród mieszkańców było ogromne. Myślę, że bardzo by się ucieszyli gdybyśmy pozyskali te pieniądze na realizację ich potrzeb.”

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close