Aktualnosci

Do Trawnik nie dojedziemy

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe w Świdniku złożyło w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, wniosek o dofinansowanie 3 połączeń autobusowych z rządowego programu Funduszu Rozwoju Przewozów. W planach nie wzięto jednak pod uwagę dwóch gmin- Trawnik i Rybczewic.

Jeszcze w lipcu bieżącego roku do Urzędu Gminy w Trawnikach trafiło pismo ze starostwa z prośbą o wskazanie linii komunikacyjnych w zakresie przewozu osób na terenie powiatu świdnickiego. Urząd Gminy Trawniki, biorąc pod uwagę sugestię mieszkańców, wskazał na konieczność uruchomienia linii na trasie Dorohucza- Ewopole- Trawniki- Biskupice-Struża- Świdnik- Lublin.

,,Nie ukrywam niezadowolenia, bo złożyliśmy propozycję utworzenia linii autobusowej z Ewopola poprzez Trawniki, Biskupice i Stróżę do Lublina przez Świdnik. Niestety nasza propozycja została odrzucona przez powiat.”- tak do braku połączenia we wniosku odniósł się sekretarz gminy Trawniki- Dariusz Kołodziejczyk.

Z kolei, jak wynika z wpisów na powiatowym fanpagu, starostwo brak tych połączeń we wniosku tłumaczy w następujący sposób: „W pierwszym naborze złożono wiosek na w/w 3 linie. Niestety w Rybczewicach tak jak i Trawnikach najpierw trzeba uchwały rady gminy o zlokalizowaniu przystanków.”

Z tym, że taka uchwała np. w gminie Trawniki już istnieje. Przystanki komunikacyjne, których właścicielem jest gmina, zostały określone wraz z warunkami, zasadami i opłatami za korzystanie już w 2013 roku. Trzy lata później uchwała została uaktualniona poprzez zmiany w poniższym załączniku. W takiej formie funkcjonuje do dziś.

frag. uchwały nr XV/79/16 Rady Gminy Trawniki

Na terenie gminy Trawnik zlokalizowane są ponadto przystanki komunikacyjne będące własnością lub w zarządzaniu powiatu świdnickiego.

frag. uchwały nr XLVII/267/2018 Rady Powiatu Świdnickiego

Teoretycznie nic więc nie stało na przeszkodzie, by propozycja o połączeniu komunikacyjnym z gminą Trawniki znalazła się we wniosku złożonym do Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Dariusz Kołodziejczyk, ma jednak nadzieję, że połączenie z gminą Trawniki będzie możliwe jak najszybciej, jak zapowiada: ” Będziemy monitowali tę sprawę i jeśli tyko pojawi się możliwość, to nadal będziemy zabiegać o zwiększenie oferty komunikacyjnej na terenie Gminy Trawniki.”

Póki co, w piśmie starostwa znalazło się za to miejsce na skomunikowanie Świdnika z gminą Mełgiew i Piaski:

  • Świdnik – Krępiec – Wierzchowiska – Bystrzejowice – Kawęczyn – Kozice Dolne – Piaski
  • Świdnik – Krępiec – Mełgiew – Dominów
  • Świdnik – Krępiec – Mełgiew – Podzamcze – Józefów – Emilianów – Piaski

O tym, czy połączenia w ogóle uda się zrealizować, będzie wiadomo we wrześniu.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close