Aktualnosci

KORONAWIRUS: Jak wygląda sytuacja w Gminie Trawniki?

Wczoraj- 26 marca, w powiecie świdnickim, potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem. Chory jest mężczyzna ze Świdnika. Dziś po wykonaniu testów na SARS-CoV-2 , potwierdzano zachorowanie u dwóch kobiet, który miały z nim styczność. Na dzień 27 marca 2020 r., na terenie województwa lubelskiego jest w sumie 77 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i 2 osoby zmarłe. Jak wygląda sytuacja w gminie Trawniki?

Gmina dysponuje tylko ogólnymi informacjami o ilości osób w kwarantannie bez danych osobowych. Na dzień 27 marca w naszej gminie jest 25 osób w kwarantannie domowej wyznaczonej przez SANEPID (kwarantanna oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób). Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymuje wiedzę o konkretnych osobach w kwarantannie tylko na wniosek tych osób, jeżeli potrzebują pomocy żywnościowej i w zorganizowaniu innych zakupów, jeżeli nie ma kto pomóc z rodziny. Wtedy OPS i służby zorganizują taką pomoc. Nie mam informacji o zakażeniu w naszej gminie. W przypadku zakażenia możliwa jest ścisła izolacja w domu lub, gdy przypadek się zaostrza to oczywiście szpital.”- komentuje sytuację epidemiologiczną w wójt Gminy Trawniki Damian Daniel Baj.

Należy dodać, że w gminie Trawniki, tak jak w każdej innej, wyznaczone są miejsca tak zwanej kwarantanny instytucjonalnej. To właśnie tam w razie potrzeby umieszcza się osoby zdrowe, które muszą przejść kwarantannę, a z różnych powodów nie mogą tych 14 dni przeczekać w domu.

OPS i SŁUŻBY W PEŁNEJ GOTOWOŚCI

To właśnie oni, w razie potrzeby, będą oddelegowani do tego by nieść pomoc osobom starszym, schorowanym lub tym, którym nie ma kto pomóc z rodziny lub z sąsiadów. Chodzi dokładnie o pomoc w bezpłatnym dostarczaniu żywności i innych wyłącznie niezbędnych rzeczy. Zakupy są na koszt takich osób, z wyjątkiem osób o niskiej dochodowości. W pierwszym rzędzie pomoc świadczy jednak rodzina lub dobrowolnie sąsiedzi.

APEL DO OSÓB MŁODSZYCH

Wójt Damian Daniel Baj, w tym miejscu apeluje również do osób młodszych „tzw. cyfrowych”:

„Bardzo proszę, aby poprzez bankowość elektroniczną pomagać osobom starszym w opłacaniu prądu, wody, telefonu i uiszczaniu innych opłat. Część starszych osób opłacała do tej pory takie sprawy na poczcie i w banku, a teraz jest to utrudnione. Zastanówmy się czy w naszych rodzinach nie ma potrzeby takiej pomocy, jest to bardzo ważne.”

ZARZĄDZENIA WÓJTA

Jedno z nich dotyczy ograniczenia wykonywania zadań przez Urząd Gminy Trawniki poprzez wyłączenie bezpośredniej obsługi interesantów. O jego szczegółach pisaliśmy pod tym linkiem.

Wydałem także zarządzenie w sprawie określenia szczegółowych form udzielenia pomocy w szczególności dla osób starszych oraz osób w kwarantannie, którym nie ma kto pomóc z rodziny. W zarządzeniu przyjęte zostały zasady darmowego dostarczania artykułów żywnościowych i innych, których zakup zależnie od sytuacji może być bezpłatny, częściowo odpłatny lub płatny.” – informuje D. Baj.

Zachęcamy do udostępnia powyższych informacji. To ważne, by mieszkańcy z z naszej gminy wiedzieli, że w tej trudnej sytuacji mogą liczyć na pomoc.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Close